1. Květový či lesní?
Květové medy mají světlejší barvu, jsou snadno stravitelné díky vyššímu obsahu glukózy/hroznového cukru/ a fruktózy / ovocného cukru/ a tím vhodné jako vysoce hodnotný doplněk výživy dětí, rekonvalescentů, sportovců aj.
Lesní medy jsou zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin. V porovnání s květovými medy obsahují větší množství minerálních látek a stopových prvků.
2. Proč cukernatí?
Je to dáno jejich složením a dříve či později to potká každý med. Rychlost cukernatění není vůbec znakem jakosti a i zcukernatělé jsou stále stejně kvalitní. Pokud vám vadí v tuhé formě a rádi byste měli opět med tekutý, lze jej v otevřené sklenici pozvolným zahříváním ve vodní lázni opět roztavit. Teplota může být maximálně do 45 °C. Pozor,přehřátím medu nad 50 °C je ohrožena jeho kvalita.
3. Jak med uskladnit?
Vzhledem k přirozeně vysokému obsahu cukrů má med samokonzervační účinky/i proto se používá místo cukru ke konzervaci/ I přesto je nutné, aby byl uskladněn vždy v dobře uzavřeném obalu / sklo,keramika aj./ Dejte ho do suché tmavé místnosti,při teplotě kolem 15 °C. Naprosto ideální je, pokud je v místnosti relativníé vzdušná vlhkost kolem šedesáti procent. Negativně na něj působí přímé sluneční světlo.
Zdroj: Blesk