Čaj čínských císařů
Pu-Erh čaj je pravděpodobně nejvíce podobný čaji, který Číňané znali již zhruba před 2000 lety. Ve slovníku autora Kuó Pó z roku 350 našeho letopočtu lze najít zmínku o léčivém čajovém nápoji. Tento byl připravován z obrovských zelených listů stlačených do tvaru koláče, které byly poté tak dlouho fermentovány, dokud nezískaly červenohnědou barvu.
Za zdroj Pu-Erh-čaje je pokládán volně rostoucí čajovník druhu "Camellia assamica", odrůda "dyeh" s nevšedně velikými listy. Jeden z předních reprezentantů výzkumu účinků Pu-Erh čaje na lidský organismus, čínský profesor Li Yongkang, jej nazval čajovým stromem Qingamao. "Praotec čajovník" tohoto druhu je starý nejméně 800 let, vysoký více než 30 metrů a svůj domov má v čínské provincii Yunnan.
Jihozápadní vysokohorská provincie Yunnan je 8. největší čínská provincie, "oblast věčného jara", sousedící s Laosem a Vietnamem. Nalezneme zde téměř všechny klimatické zóny - od oblastí tropických až po vysokohorské s vrcholy přes 6.000 metrů. Čajovník Qingamao roste především v hornatých oblastech mírného klimatu a celoročním pravidelným přísunem srážek. V této provincii která je známa svou překrásnou přírodou, neznečištěnou průmyslem, má původ také velká většina léčivých bylin a rostlin, používaných v tradiční čínské medicíně. Hlavním městem Yunnanu je Kunming s asi 3 miliony obyvatel , který je díky velkému počtu zde sídlících výzkumných ústavů pokládán za centrum tradiční čínské medicíny. Již v 70. letech právě čínští lékaři z Kunmingu poprvé předložili klinicky ověřené výsledky o pozitivním působení Pu-Erh čaje při snižování hladiny cholesterolu v krvi.
V dřívějších dobách patřil Pu-Erh mezi nejvybranější čajové sorty, které byly podávány pouze čínským císařům. Běžnému lidu nebyla jeho konzumace vůbec povolena, a tak si získal svůj původní název "císařský čaj".
Z tohoto období vlastně i pochází jeho vznik, neboť čínští pěstitelé dlouze bádali nad tím, jak zachovat všechny účinné látky zeleného čaje pro "urozené jazýčky" císařského dvora. Tak se zrodila myšlenka "konzervace" zeleného čaje. Cesta k úspěchu byla zdlouhavá a komplikovaná a přírodní laboratoří tohoto vývoje byly jeskyně v horských oblastech Yunnanu. Proces začínal výběrem vysoce kvalitních sort zeleného čaje, z nichž se používaly mimořádně veliké čajový lístky. Poté následovalo jejich stlačení, což je pro Pu-Erh charakteristické. Takto dostaly svoji příležitost ke svému působení kmeny specifických bakterií, které pozvolnou fermentací měnily zelený čaj během dlouholetého skladování za kontrolovaných podmínek v Pu-Erh čaj. Dodnes je jeho výroba zastřena rouškou tajemství, které je dobře střeženo.
Odborníci tento čaj označují jako post-fermentovaný vzhledem k procesu jeho postupného dozrávání, při kterém se na jednotlivých lístcích vytváří jemný povlak ušlechtilé plísně, podobně jako na kvalitních zrajících sýrech. Tímto je možno vysvětlit i některé léčivé účinky Pu-Erh čaje, neboť jak známo, určité druhy plísní působí na lidský organismus antibioticky.
V Číne je Pu-Erh lisováním zpracováván do různých tvarů. Nejběžnější jsou "cihly, koláče, hřiby a koule", které bývají ručně baleny do bambusových listů a převázány vlákny z listů palmových. Pro export je však určen Pu-Erh čaj v naprosté převaze ve formě volně sypané. Pro svou načervenalou barvu, podobnou kaštanu, je v Číně nazýván také čajem červeným. Díky ní je však někdy chybně zaměňován za Oolong, tedy čaj polofermentovaný. Čím déle je skladován, tím se znásobují jeho účinky a chuť se stává stále lepší - zjednodušeně se dá říci, že zraje podobně jako dobré víno. Jedná se tedy o úplný protiklad ve srovnání s čajem zeleným a černým, jenž je nejlepší čerstvý a svoji kvalitu časem rychle ztrácí.
V tradiční čínské medicíně je Pu-Erh pokládán za léčivo. Čajové lístky vůbec patří mezi 50 nejvýznamnějších léčivých rostlin v Číně a právě Pu-Erh čaj má mezi nimi výsadní postavení. Již staří Číňané totiž věděli, že člověk se může cítit zdravý jen tehdy, pokud životní energie "Qi" může v těle člověka nerušeně plynout. Tento harmonický tok pozitivně
ovlivňují účinky pravidelného pití Pu-Erh čaje, které napomáhají k dosažení rovnováhy mezi energiemi Jin a Jang posilováním imunitního systému a životní energie.
Pu-Erh se proslavil v následujících 3 hlavních oblastech
- Pu-Erh je účinným pomocníkem v boji s nadváhou, je nazýván též požíračem tuku. Jedná se tedy o ideální doplněk redukčních diet, popř. též jako nápoj při provádění očistných postních kůr (hladovek).
- Redukce hladiny cholesterolu v krvi - při pravidelném pití 3 šálků denně ji lze snížit až o 13% za měsíc.
- Aktivizace látkové výměny v játrech při snižování hladiny alkoholu v krvi. Osm dobrovolníků z řad pařížských lékařů se přesvědčilo, že díky pití Pu-Er čaje probíhalo odbourávání alkoholu z jejich krve více než dvojnásob rychle. Hladina alkoholu totiž klesla za 2 hodiny již o 0,45 promile.
Další klinicky ověřené účinky
- ochrana před infekčními chorobami
- působí bakteriostaicky /zabraňuje množení bakterií/
- usnadňuje trávení tučných jídel
- posiluje imunitní systém
- pročišťuje organismus
- působí antidepresivně
Vzhledem k nízkému obsahu kofeinu /taninu/ je možno Pu-Erh popíjet prakticky celý den až do večera.
Pu-Erh čaj má nálev tmavě hnědočervené barvy s chutí silně zemitou až kouřovou. Někomu se možná napoprvé může zdát toto typické aroma příliš silné, a proto je třeba čaj zezačátku nevařit příliš silný a postupně si na jeho zvláštní chuť přivykat. Další možností je, při přípravě
Pu-Erh čaje jeho první nálev po 30 sec. slít a ke konzumaci připravit až nálev druhý. Jinak se jeho příprava neliší od přípravy černých čajů.
Postup:
- na 1 šálek max. 3 g čaje
- na konvici o objemu1 litr cca 20 g čaje
- zalít právě vroucí vodou (95-100°C)
- doba luhování 2-5 minut.
Pu-Erh čaj je nejlépe jako ostatní čaje podávat neslazený. Pro ortodoxní zastánce sladké chuti odborníci doporučují používat sladidla přírodní - med.
Dobře chutná i jako chladný nápoj, dokonce je vhodný pro přípravu ledového čaje. Pro ty, kteří si doma sami vyrábějí nápoje z Kombuchy, je možno k tomuto účelu Pu-Erh vřele doporučit. Dokonce se dá říci, že tímto způsobem se "zabijí dvě mouchy jednou ránou", neboť účinné látky obou použitých složek se velmi vhodně doplňují.
Z uvedených údajů by se mohlo zdát, že se jedná o nápoj téměř zázračný. Je však potřeba mít na paměti, že k tomu, aby bylo umožněno působit Pu-Erh čaji na organismus po všech stránkách pozitivně, je třeba přispět i vlastním dílem. Pravidelné pití Pu-Erh čaje by tedy mělo být součástí zdravého životního stylu při dodržování zásad zdravé výživy. Bylo by asi marné například očekávat výrazných úspěchů v boji s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kdyby takto postižený pacient pravidelně zapíjel Pu-Erh čajem svou oblíbenou tučnou vepřovou pečínku, smažená jídla,uzeniny, smetanové sýry, šlehačkové dorty a zmrzlinu (i když se mu bude lépe trávit).
Zdroj: Oxalis
Z NAŠEHO SORTIMENTU DOPORUČUJEME:
20702 Pu-Erh
20719 Pu-Erh Long Leaf
20717 Pu-Erh Active