Čaj obohacený vůní jasmínových květů je v Číně oblíbený už od dob dynastie jižních Sungů (13. stol.). Jasmín (Jasminium sambac) pochází z oblasti Perského zálivu a do Číny se podle čínských botaniků dostal někdy před 3. st. n. l.Čaj obohacený vůní jasmínových květů je v Číně oblíbený už od dob dynastie jižních Sungů (13. stol.). Jasmín (Jasminium sambac) pochází z oblasti Perského zálivu a do Číny se podle čínských botaniků dostal někdy před 3. st. n. l. Dnes tvoří jasmínové čaje nezastupitelnou součást čínské čajové kultury. Jejich obliba se navíc z kolébky rozšířila mezi čajové znalce celého světa.
Zpracování probíhá v noci, protože jen tehdy jsou sladce vonící jasmínové květy otevřené. Květy se sbírají zrána, kdy jsou nejčerstvější, a do večera se pak skladují na chladném místě. Těsně předtím, než se otevřou a vydají vůni, položí se do určité vzdálenosti od lístků sušeného zeleného čaje. Volné suché listy vůni vstřebají. Zpracování probíhá v noci, protože jen tehdy jsou sladce vonící jasmínové květy otevřené. Květy se sbírají zrána, kdy jsou nejčerstvější, a do večera se pak skladují na chladném místě. Těsně předtím, než se otevřou a vydají vůni, položí se do určité vzdálenosti od lístků sušeného zeleného čaje. Volné suché listy vůni vstřebají.
Po několika hodinách se kupky čaje začínají zahřívat. Proto se lístky rozhrnou a znovu vyrovnají do kupek k další aromatizaci. Běžné druhy čaje se aromatizují 2 x 3, speciální druhy až 7xZ čajových listů se pak odstraňuje vlhkost květů, aby neplesnivěly. Na některých místech se aromatizace provádí v dřevěných skříňkách, v nichž se střídají vrstvy jasmínu s vrstvami čajových listů. Mnoho práce s vyrovnáváním listů dnes zastávají stroje na míšení a elektrické sušičky. Vyrábí se tak čaj rovnoměrnější kvality a současně dostupnější ceny.
Někdy jasmínové květy najdeme přímo v zakoupeném čaji. Nejde však o indikátor vyšší kvality. Může to naopak znamenat, že jde o méně kvalitní čaj, protože z prvotřídních čajů se květy opatrně vybírají. Kvalita jasmínového čaje se určuje kvalitou zeleného čaje a účinností aromatizace. Jasmínová chuť nápoje je tak výrazná, že se podle čínského obyčeje nejlépe hodí k jídlu silné chuti. Někteří jej proto doporučují k odstraňování nepříjemného zápachu ryb a skopového. Jasmínem lze aromatizovat i oolong. Výsledkem je čaj, jehož chuť zůstává dlouho v ústech.
Li Š´-čen v lékopisu z roku 1578 napsal, že jasmín má jak zklidňující, tak rozehřívající účinky. Jasmínový čaj obsahující výhonky prý léčí průjem. Tento čaj se těší nesmírné oblibě zvláště v severní Číně, zatímco někteří jižané tvrdí, že nezklidní hrdlo ani neuhasí žízeň stejně dobře jako obyčejný zelený čaj nebo oolong.
Nejslavnějším výrobcem jasmínového čaje je oblast Fu-čou v provincii Fu-ťien. Jasmínovým keřům se zvláště dobře daří podél řeky Min, kde večerní vzduch naplňují svou vůní celá pole jasmínu. (V článku použity informace z knihy Všechny čaje Číny.)
Zdroj: Oxalis
Z NAŠEHO SORTIMENTU DOPORUČUJEME:
10102 China-Jasmin (s jasmínovými květy)