Honeybush neboli medový keř je příbuzný oblíbeného afrického čaje rooibos. Jeho chuť je sladší, lahodně medová a účinky na zdraví člověka jsou také velmi zajímavé. Pojďme se na tento dar africké přírody podívat blíže.
První zmínka o rostlině zvané honeybush se v botanické literatuře objevila již v roce 1705, tenkrát však ještě nikoli v souvislosti s jejími zdravotními účinky. Honeybush pochází z Jihoafrické republiky, roste v oblasti Jižního a Východního mysu a některé jeho druhy také v částech Cederbergského pohoří. Patří stejně jako rooibos k čeledi bobovitých a vyskytuje se v 23 poddruzích, z nichž většina roste pouze na omezeném prostoru a vyžaduje specifické životní podmínky. Komerčně se zatím využívá především poddruh Cyclopia intermedia, který roste ve vysokých horách Východního mysu. Honeybush vděčí za svůj název omamné medové vůni svých krásných žlutých květů. Keř dorůstá do výšky 1,5 metru a nejlépe mu svědčí vlhké klima. Velké oblibě se u místních obyvatel, převážně Křováků, těší déle než rooibos. Na rozdíl od rooibosu, který je pěstován na uměle vysazených plantážích, je čaj honeybush zatím získáván pouze z divoce rostoucích keřů. První experimentální plantáže byly založeny teprve v roce 1996 a ukazuje se, že je extrémně citlivý na případné využívání chemických prostředků při jeho pěstování. Čaj honeybush tedy můžeme označit za 100 % přírodní produkt. Také proto se jeho největšími konzumenty stávají státy s tradičně zvýšeným zájmem o zdravé nápoje: Německo, Japonsko a Švýcarsko.
Celý proces zpracování keře je možné rozdělit na čtyři fáze: sklizeň, řezání, fermentace a sušení. Sklizeň probíhá tradičně v období, kdy honeybush kvete, a je mimořádně náročná. Rostliny jsou vzhledem k vysokohorskému terénu dostupné pouze pro pěší sběrače. Ti sekají keře srpem těsně nad zemí, napěchují do velkých košů, které si vynesli na zádech, a zaháknou na lano, které je upevněno mezi vrcholem hory a údolím. Důmyslným kladkovým systémem je náklad spouštěn dolů do místa, odkud jej může traktor dopravit na zpracovatelskou farmu. Tam se celý keř mechanickými řezacími stroji nejdříve nařeže na malé kousky. Ty se pak namáčejí a fermentují. Horké africké slunce je zde sice velkým pomocníkem, dnes se však pro zajištění maximální kvality produktu využívají pece. Fermentace trvá od 24 do 36 hodin, mění se při ní barva produktu ze zelené na tmavě hnědou a rozvíjí se jeho medové aroma. Nakonec se honeybush pro lepší výsledný vzhled suší na slunci, a to většinou 1 až 2 dny v závislosti na počasí.Celý proces zpracování keře je možné rozdělit na čtyři fáze: sklizeň, řezání, fermentace a sušení. Sklizeň probíhá tradičně v období, kdy honeybush kvete, a je mimořádně náročná. Rostliny jsou vzhledem k vysokohorskému terénu dostupné pouze pro pěší sběrače. Ti sekají keře srpem těsně nad zemí, napěchují do velkých košů, které si vynesli na zádech, a zaháknou na lano, které je upevněno mezi vrcholem hory a údolím. Důmyslným kladkovým systémem je náklad spouštěn dolů do místa, odkud jej může traktor dopravit na zpracovatelskou farmu. Tam se celý keř mechanickými řezacími stroji nejdříve nařeže na malé kousky. Ty se pak namáčejí a fermentují. Horké africké slunce je zde sice velkým pomocníkem, dnes se však pro zajištění maximální kvality produktu využívají pece. Fermentace trvá od 24 do 36 hodin, mění se při ní barva produktu ze zelené na tmavě hnědou a rozvíjí se jeho medové aroma. Nakonec se honeybush pro lepší výsledný vzhled suší na slunci, a to většinou 1 až 2 dny v závislosti na počasí.
Záznamy o léčivých vlastnostech medového keře se datují do roku 1830. Místním obyvatelům pomáhal především při nachlazení a chřipce, zánětech horních cest dýchacích a dětem při nechutenství. Má velké množství cenných minerálních látek, antioxidantů a stopových prvků. Působí proti virům, bakteriím a plísním. Pomáhá při předcházení civilizačních chorob jako jsou nádorová onemocnění a kardiovaskulární choroby, snižuje hladinu cukru a cholesterolu, zlepšuje trávení, reguluje menstruační cyklus, snižuje riziko onemocnění osteoporózou, zklidňuje nervovou soustavu, při zevním použití pomáhá odstraňovat ekzémy a vyrážky. Má také mírně močopudný účinek. Navíc neobsahuje téměř žádný kofein a třísloviny, je proto vhodný pro děti. To je jen stručný výčet pozitivních účinků medového keře na lidské zdraví. Co je však nejlepší - při všech svých účincích čaj honeybush navíc skvěle chutná! Protože má příjemně nasládlou chuť, nemusí se doslazovat, výborný je podávaný s mlékem. Příprava nápoje je jednoduchá: honeybush (jednu lžičku na šálek) přelijeme vroucí vodou a necháme 5 minut vyluhovat. Můžeme si jej dopřávat každodenně, vhodné je kombinovat jej s čajem rooibos, účinky obou afrických čajů se tak ideálně.
Z NAŠEHO SORTIMENTU DOPORUČUJEME:
Honeybush
Medový polibek